Różaniec do Granic – POAK parafii MBNP z Woli Rzędzińskiej w Wysowej -Zdrój

„Odmawiajcie codziennie różaniec aby wyprosić pokój dla świata”  ( słowa Matki Bożej wypowiedziane w Fatimie 13 maj 1917 r.). W odpowiedzi na to wołanie Polacy 7 października w święto Matki Bożej Różańcowej zapragnęli objąć Polskę i świat modlitwą różańcową. Chrześcijanie są świadomi, że to właśnie Matka Boża  najwięcej potrzebnych łask może wyprosić u Boga, kiedy siły ludzkie słabną, kiedy  wszystko wydaje się trudne, a wręcz jest niemożliwe. Modlitwa różańcowa dotyczyła nie tylko duchowej sfery ludzkiego działania, ale również podjęcia wysiłku wyruszenia do granic Polski, aby tam zjednoczyć się na modlitwie  i prosić wspólnie w jednym czasie.

Do tej akcji narodowej przyłączyła się również Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej, gdzie pod patronatem parafialnej Akcji Katolickiej wraz z Asystentem został zorganizowany wyjazd na modlitwę różańcową wzdłuż granic Rzeczypospolitej Polskiej. Cały autobus w liczbie 52 osoby wyruszył o godzinie 7. 00 rano z parkingu przy parafii MBNP – Wola Rzędzińska do kościoła stacyjnego Wysowa – Zdrój. Na początku  naszego pielgrzymowania bardzo serdecznie  powitał wszystkich uczestników pielgrzymki i odmówił modlitwę w której zawierzyliśmy wszystkie nasze intencję Matce Bożej Fatimskiej oraz udzielił błogosławieństwa Bożego wszystkim uczestnikom pielgrzymki Asystent  Parafialny Akcji Katolickiej ks.mgr. Stanisław Morańda –Proboszcz Parafii który razem z nami pielgrzymował.

Po drodze uczestnicy pielgrzymki zwiedzali cmentarz I wojny  światowej w Magurze Małastowskiej, oraz Cerkiew Grekokatolicką parafii św. Paraskewy w Kwiatoniu. Po dotarciu na miejsce uczestnicy wzięli udział w modlitwie i konferencji wprowadzającej, a następnie o godzinie 11.00 we Mszy Świętej. Po mszy św. było nabożeństwo eucharystyczne i adoracja Najświętszego Sakramentu. O godzinie 13.00 wszyscy wyruszyli do stref modlitwy, gdzie wolontariusze poprowadzili do wyznaczonych miejsc przy granicy Polski. W Wysowej – Zdrój było około 1600 uczestników akcji, jak ogłosił proboszcz tamtejszej parafii. W czasie drogi były modlitwy, pieśni, oraz zostały odmówione cztery części Różańca Świętego z rozważaniami. Po dotarciu na samą granicę odmawiano już czwartą część różańca.

W modlitwie różańcowej brały udział całe rodziny: dzieci, dorośli, starsi, każdy podejmował trud drogi by łączyć się na modlitwie powierzając Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej intencje osobiste, narodowe i całego świata. Po błogosławieństwie na granicy kraju, każdy powracał do umówionych miejsc, by powrócić do swoich domów. Grupa uczestników Akcji Katolickiej z Woli Rzędzińskiej dotarła bezpiecznie do swojej parafii w godzinach późnego wieczoru.  Wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów umocnieni Duchowo i radośni że mogli uczestniczyć w tym wielkim dziele jaki był Różaniec do granic.

Janusz  Górecki
Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej  parafii MBNP Woli Rzędzińskiej