Jesienne pielgrzymki Akcji Katolickiej Dekanatu Dąbrowa Tarnowska

Jesienne miesiące 2017 roku upłynęły Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska na modlitwie i pielgrzymowaniu. Na pierwszą pielgrzymkę udano się 23 września, a celem były zakopiańskie Krzeptówki – w stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Trzem autokarom pątników towarzyszyli kapłani: ks. kanonik Władysław Jaróg z Nieczajnej oraz ks. Józef Włodarczyk ze Smęgorzowa. Po Mszy św. z homilią pielgrzymi zostali zapoznani z historią  powstania sanktuarium. Potem mieli czas na spacer po Krupówkach. Niebo zesłało pielgrzymom rzęsisty deszcz, który odczytano jako znak deszczu łask. Konieczna stała się korekta dalszej trasy wyjazdu i pątnicy udali się do sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu. Tam odprawiono drogę krzyżową i oddano się Maryi pod opiekę.

Dwa tygodnie później, 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej członkowie Akcji udali się do Wysowej, aby wziąć udział w historycznej chwili w dziejach naszego narodu – w modlitwie „Różaniec do granic” przy granicy Polski i Słowacji.

Grupa liczyła 51 osób. Modlitwę rozpoczęto w zabytkowym kościele stacyjnym w Wysowej. Uroczystą mszę św. koncelebrowało 20 kapłanów w otoczeniu ok. 1600. osób. Kościół przeżył oblężenie, „pękał w szwach”, jak to określił miejscowy ks. proboszcz. Po adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 13:15 wyruszono na szlak wiodący do granicy, a po krótkim czasie grupa rozdzieliła się na dwie. Sprawni i mocni udali się do granicy przez Górę Jawor, a pozostali łagodniejszą trasą (doliną potoku) ok. 5 km do granicy. Dokładnie o godz. 14:00 rozpoczęto odmawianie modlitwy różańcowej. Rozważania prowadziły różne grupy. W ten sposób członkowie Akcji stali się cząstką miliona Polaków uczestniczących w tym modlitewnym szturmie do nieba. Po zakończeniu czterech części różańca i przyjęciu błogosławieństwa wyruszono w drogę powrotną. Podczas modlitwy panowała piękna pogoda, tylko tuż przy granicy chwilę popadał deszcz, który wszyscy przyjęli jako zdroje łask spływających z nieba. Droga do domu minęła na podziwianiu piękna krajobrazu Beskidu Niskiego. Opiekę duchową na pielgrzymami sprawował ks. Józef Włodarczyk ze Smęgorzowa.

Obie pielgrzymki zorganizował prezes Rady Dekanalnej Andrzej Łoboda.