II Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, Warszawa 12.XI 2017r. Zdjęcia i Film

„Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest!
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.”

12 listopada 2017 r. odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie II Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, organizowany przez Akcję Katolicką w Polsce pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny sprawowaną w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Wiernych, zgromadzonych w tej pełnej historycznych pamiątek świątyni, a wśród nich  wykonawców koncertu, ich opiekunów oraz członków AK powitał proboszcz katedry ks. prałat Bogdan Bartołd, szczególnie wyróżniając przedstawicieli naszej diecezji – zespół „Consonans” z Limanowej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Mirosław Milewski, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej, a jednym z koncelebransów był ks. Stanisław Wojcieszak z diecezji tarnowskiej. W wygłoszonej homilii bp Milewski, wspominając niedawno przyjętą przez KEP nową instrukcję o muzyce kościelnej, podkreślał znaczenie śpiewu w liturgiiPrzypomniał, że chrześcijanie od wieków uwielbiali Boga śpiewem i stwierdził, iż „śpiew nie jest dodatkiem do liturgii, ale jej częścią, która jednoczy wszystkich zebranych i nadaje jej uroczysty charakter”.

Po Mszy św., w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, rozpoczął się koncert pn. „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, który poprowadziła  Joanna Ładzińska-Molak, dziennikarka znana m.in. z programu Między niebem a ziemią”.

Zebranych powitała i dokonała otwarcia uroczystości Urszula Furtak, prezes KIAK. Wśród gości obecni byli prezesi i członkowie AK z całej Polski; naszą diecezję reprezentowali: Bożena Kwitowska, wiceprezes DIAK oraz Józef Kurnyta, prezes POAK z Kamionki Wielkiej. Koncert zaszczycił swą obecnością ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber –  muzykolog, wykładowca wielu uczelni oraz ks. prałat Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

W koncercie zaprezentowali się wokaliści i zespoły z 12 diecezji. Wśród 15 wykonawców aż 3 pochodziło z diecezji tarnowskiej! Zespół „Consonans” z Limanowej pod kierunkiem Leszka Mordarskiego wykonał dwa utwory: „Duszo, słowiańska duszo” (sł. Karol Wojtyła, muz. R. Lipko, aranżacja „Consonans”) oraz „Mury” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski). Weronika Poremba z Kamionki Wielkiej zaśpiewała „Pieśń o Ułanach Jazłowieckich” (sł. Jerzy Masior, muz. Aleksander Porzucek) i „Znów idą chłopcy” (sł. Jerzy Masior, muz. Aleksander Porzucek). Wiktoria Tokarczyk z Piwnicznej Zdroju zaprezentowała pieśni: „Niepodległa, niepokorna” (sł. Janusz Szczepkowski, muz. Elżbieta Szaniewska) i „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” (sł. i muz: Grzegorz Tomczak).

Zachwycały zdolności wokalne, kunszt interpretacji i niebywały profesjonalizm reprezentantów naszej diecezji! Urozmaicony repertuar, stroje dostosowane do tekstu pieśni i epok, jakie opiewały, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie wszystkich uczestników koncertu i wysoki poziom wykonania dostarczyły słuchaczom wielu wzruszeń, skłoniły do refleksji nad losami naszej Ojczyzny i wlały do serc nadzieję, iż „niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest!”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP1, Polskie Radio i Katolicka Agencja Informacyjna. Głównym Partnerem Koncertu był PGNiG SA.

Bożena Kwitowska

.II Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, Warszawa 12. XI 2017r. Zdj. Bożena Kwitowska