Chrystus Król i Pan Wszechświata – Zdjęcia i Film

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata to patronalne święto Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym dniu członkowie naszego stowarzyszenia, wspólnie z asystentami parafialnymi przybyli do Tarnowa na wspólne świętowanie.

O godz. 9.00 w auli przy tarnowskiej katedrze uczestniczyliśmy w spotkaniu, podczas którego wysłuchaliśmy wykładu Pana dr Grzegorza Sudoła, dyrektora Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Tarnowie, pt; „Jan Paweł II promotorem zaangażowania ludzi świeckich w kościele”. Usłyszeliśmy jak Jan Paweł II, patron Akcji Katolickiej w Polsce widział zaangażowanie laikatu w Kościele. Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej ks. dr Jan Bartoszek przedstawił zarys powstania przy Akcji Katolickiej Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. To dzieło ma służyć dla członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, samorządowców i osób chętnych poznać nauczanie społeczne Jana Pawła II

Prezes Robert Rybak odczytał list z życzeniami Pani Urszuli Furtak prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce. „Niech Chrystus Król i Pan Wszechświata poprzez nasze serca i otwarte dłonie umacnia swój Kościół. Niech Boża Opatrzność każdego z akcyjnej rodziny prowadzi i ma w swojej opiece”.

Prezes przytoczył także kilka wydarzeń do których doszło w ostatnim czasie, zwracając uwagę na przyjęcie patronatu Świętego Jana Pawła II przez Akcję Katolicką w Polsce. „Jak wiecie, jest dzisiaj wyjątkowy dzień, ponieważ to właśnie dziś Akcja Katolicka  Diecezji Tarnowskiej, my tu zgromadzeni odczytamy wspólnie akt przyjęcia Św. Jana Pawła II za naszego pierwszorzędnego patrona.

Wszyscy pamiętamy Jana Pawła II, którego Akcja Katolicka  otrzymała za patrona. To dla nas wielka radość, łaska i wielki dar, wydarzenie historyczne, ale zarazem olbrzymia odpowiedzialność i zobowiązanie, żeby święty Jan Paweł II stał się dla nas rzeczywiście Kimś  ważnym.

 Dlatego nauczanie Świętego Jana Pawła II naszego patrona  musimy twórczo aktualizować, bo to jest niejako żywe  Magisterium Kościoła. Musimy się w Jana Pawła  II  wpatrywać, ale i czerpać z Niego jako wzoru. Niech to co się wydarzyło 22 października w archikatedrze warszawskiej, a  dzisiaj wydarzy się tutaj, nie będzie dla nas tylko kolejną uroczystością w której bierzemy udział. To musi spowodować przemianę naszych serc, a przez  to zmianę myślenia i zaangażowania w jeszcze pełniejsze działanie na rzecz naszego stowarzyszenia.

To  bardzo wyjątkowa chwila,  mamy nowego patrona, naszego można powiedzieć założyciela, który się o nas upomniał. Czy możemy o tym zapomnieć?”.

Na zakończenie wszyscy razem odczytaliśmy akt oddania Akcji Katolickiej Świętemu Janowi Pawłowi II, przyjmując Go za Patrona.

 O godz. 10.30 rozpoczęła się Eucharystia w katedrze tarnowskiej pod przewodnictwem JE Bpa Andrzeja Jeża. We wspólnej modlitwie wzięły udział poczty sztandarowe Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W homilii ksiądz bpa zachęcał nas i KSM do pełnego zaangażowania w pracę na rzecz naszego stowarzyszenia. „Trzeba nam pytać często siebie samych, czy ilekroć czynimy coś dla innych, pamiętamy także i o tym, że w naszych bliźnich służymy samemu Chrystusowi?”. Musimy sobie uświadomić, że cały czas nie możemy być w defensywie, pokornie wycofując się na następne obszary topniejące w świecie. Ale musimy być w Bożej ofensywie. Nie militarnej, czy niszczącej godność drugiego człowieka, czy przedstawicieli innych religii. Mamy być w ofensywie miłości do świata, do drugiego człowieka oraz Boga – mówił ordynariusz naszej diecezji. Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej jako dar ofiarny złożyła ornat z wizerunkiem Jana Pawła II z przeznaczeniem na misje.

Podczas wystawienia Jezusa w Najświętszym Sakramencie, odczytano na nowo jubileuszowy akt przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

Na zakończenie Eucharystii biskup tarnowski wręczył dla zasłużonych 76 diecezjan w tym członków Akcji Katolickiej medale Dei Regno Servire.

Króluj nam Chryste!

Robert Rybak

.

Zobacz fotogalerię: tarnow.gosc.pl. Słudzy Królestwa

Zobacz fotogalerię RDN Małopolska:

Zdjęcia Grzegorz Golec ze strony RDN Małopolska

     

.Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Tarnów 26. XI 2017r. Zdj. Małgorzata Stępień, Wojciech Kwitowski

.

.Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Tarnowie – 26 XI 2017

Diecezja Tarnowska

Realizacja filmu – Hubert Motyka

.

Komentowanie jest wyłączone