VI BIEG PAMIĘCI

4  marca 2018 roku w Szczawnicy na Sewerynówce odbył się „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”. Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku.

VI edycja Biegu mogła się odbyć dzięki inicjatywie prezesa POAK (Pana Aleksandra Majerczaka) oraz Centrum Kształcenia OHP (Pana Dyrektora Jana Jurka).

W zawodach uczestniczyło około 100 zawodników zmagających się na dystansach 10 km, 4 km oraz 1963 metrów jako dystansu symbolicznego odpowiadającego dacie śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczka ps. „Lalek”.

Uroczystości w Szczawnicy rozpoczęła Msza św. o godzinie 9:00 w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha pod przewodnictwem duchowym ks. prałata Franciszka Bondka.

Bieg Pamięci rozpoczął się o godz.11:00 na Sewerynówce.  Zmagania sportowe zakończyła uroczysta ceremonia wręczenia nagród, zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy biegu dostali pamiątkowe medale.

Młodzież  CKiW OHP przygotowała wystawę poświęconą bohaterom – żołnierzom wyklętym,  a dla wszystkich uczestników i kibiców kuchnia CKiW przygotowała żołnierską grochówkę i gorącą herbatę.

Elżbieta Ząbkiewicz