Konkurs Palm Wielkanocnych – 2018 r. AK w parafii MBNP w Woli Rzędzińskiej

W Niedzielę Palmową 25 marca br. po Mszy Świętej o godz. 10.30 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w Woli Rzędzińskiej zorganizował i przeprowadził konkurs na wykonaną najwyższą i najpiękniejszą Palmę Wielkanocną – 2018 r.

Jury konkursu pod przewodnictwem Pana Janusza Góreckiego – Prezesa POAK po  obradach wyłoniło laureatów. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: na najwyższą i najpiękniejszą palmę, przyznano nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii. Uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy, albumy i  książki oraz słodycze. Nagrody uczestnikom konkursu  wręczał Parafialny Asystent Akcji Katolickiej Ks. mgr Stanisław Morańda – Proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej i Prezes Janusz Górecki.

Tradycja organizacji i przeprowadzenia Konkursu Palm Wielkanocnych  w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej zrodziła się 10 lat temu. Palmy wielkanocne wykonywane są przez dzieci, rodziców i dziadków. Przygotowania do konkursu łączą pokolenia i dają wiele radości.

Dzieła konkursowe są piękne i barwne, starannie wykonane. Zawsze jednak ich wygląd nawiązuje do wielowiekowej tradycji ludowej regionu Małopolski i Podkarpacia. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Tekst i zdjęcia Ewa Tutaj
POAK parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy  w Woli Rzędzińskiej