Wielkopostne zaangażowanie POAK w Nieczajnej

„Śladami miłosiernego Zbawiciela” podążali członkowie wspólnoty parafialnej w Nieczajnej, którzy w piątek przed Niedzielą Palmową (czyli 23 marca) wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Czternaście stacji usytuowanych zostało na terenie miejscowości. Inicjowana co roku przez Członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej taka forma modlitwy wielkopostnej trafia do coraz większej liczby parafian. Na krzyżach stacyjnych zawisły obrazy wykonane przez dzieci ze szkoły podstawowej pod kierunkiem ks. proboszcza Stanisława Bielenia. Zaszczytu niesienia krzyża dostąpiły różne grupy, m.in.: ojcowie, matki, członkowie Rady Parafialnej, dzieci ze scholi, młodzież gimnazjalna, wdowy i wdowcy, rodziny z dziećmi oraz organizatorzy. Każde rozważanie przy poszczególnych stacjach było nauką, jaką przekazał nam miłosierny Zbawiciel: miłosierne milczenie Jezusa przed sądem, miłosierna obecność przy drugim człowieku, kiedy nie można mu aktywnie pomóc, szata miłosiernego przebaczenia w Sakramencie Pojednania, nasze miłosierne czyny idące za nami po śmierci na tamten świat i wreszcie prawda, że po zakończeniu życia sądzeni będziemy tylko z miłości – miłosierdzia. Ostatnią stacją był przykościelny krzyż misyjny, pod którym zostawiono palące się znicze. Zakończenie plenerowej Drogi Krzyżowej nastąpiło w świątyni, gdzie wybrzmiała jeszcze koronka do Bożego Miłosierdzia.

Już następnego dnia członkowie Akcji przystąpili do przygotowania Grobu Bożego. Plan był bardzo ambitny: krzyż wysoki na 8 metrów, który na stalowych linach zawisł nad nietypowym grobem wyżłobionym w pniu wierzby płaczącej, tabernakulum ukryte w plastrze drewna, wymowny napis „NIE MA INNEGO MOSTU DO NIEBA JAK KRZYŻ”. To tylko niektóre pomysły wymagające dużego nakładu pracy i czasu, ale realizowane z miłości do Chrystusa.

W Niedzielę Palmową członkowie Akcji stanowili komisję konkursową przyznającą nagrody w konkursie palm. Zadanie nie było łatwe, bo wszystkie palmy były piękne.

W Wielki Czwartek Akcja Katolicka wraz z Radą Parafialną złożyli podziękowania i kwiaty duszpasterzom za ich codzienną służbę człowiekowi i ukazywanie obrazu Miłosiernego Jezusa. Słowa wdzięczności popłynęły do ks. proboszcza i ks. kanonika Władysława Jaróga oraz rodaka ks. prałata Stanisława Sojki.

W Wielki Piątek podczas adoracji Jezusa w grobie jedna popołudniowa godzina jest zawsze zarezerwowana dla POAK. Członkowie Akcji odprawili Drogę Krzyżową, śpiewali pieśni, modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia.

Ostatnim, już wielkanocnym akcentem, było niesienie przez członków Akcji jednego z feretronów podczas procesji rezurekcyjnej.

Wielkopostny czas pokazał, że możliwe jest umiejętne łączenie pracy i modlitwy, żeby Akcja była Katolicka.