O Eucharystii w Niedzielę Miłosierdzia

W parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku w niedzielę  8 kwietnia obchodziliśmy odpust, w którym towarzyszył nam ks. Paweł Cyz, duszpasterz młodzieży z Tarnowa. Ksiądz Cyz przewodniczył celebrze sumy odpustowej oraz głosił homilie na wszystkich mszach świętych. W wygłoszonym słowie ks. Paweł przybliżył nam na podstawie Starego Testamentu prawdę o Bożym Miłosierdziu.

W oprawę liturgii głównej mszy świętej o 11.30 włączył się parafialny chór Gaudium, a zakończyła ją procesja z Najświętszym Sakramentem w asyście: duchowieństwa z księdzem Dziekanem Józefem Drabikiem i księżmi z dekanatu, sióstr zakonnych, Liturgicznej Służby Ołtarza, Dziewczęcej Służby Maryjnej, pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej i Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej i feretronów.

Natomiast zwieńczeniem uroczystości było misterium „Tajemnica Eucharystii” wystawione wieczorem w kościele parafialnym przez GRUPĘ 25+ z udziałem członków POAK oraz z towarzyszeniem chóru Gaudium . Eucharystia jest cudem Miłości Miłosiernej Boga do człowieka, w czasie konsekracji dokonuje się Przebaczenie i Miłosierdzie, dlatego właśnie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia daliśmy widzom okazję do przypomnienia sobie lub poznania sensu poszczególnych części mszy świętej, a przez to do pogłębienia jej zrozumienia i przeżywania. Boliwijska mistyczka Catalina Rivas zwróciła się z prośbą do tych, którzy zapoznają się z jej przesłaniem: „Następnym razem, gdy przyjdziecie na Mszę Świętą, przeżyjcie ją. Wiem, że Pan wypełni w was to, co obiecał, że „wasza Msza Święta nie będzie nigdy taka sama.” A gdy to otrzymacie, kochajcie Go! Doświadczcie słodyczy spoczywania w Jego boku, przebitego za was po to, by pozostawić wam swój Kościół i Jego Matkę, by otworzyć drzwi Domu Ojca. Doświadczcie tego, byście mogli odczuć Jego Miłosierną Miłość przez to świadectwo i starać się odwzajemniać dziecięcą miłością”.

Oprócz wielu parafian obecnych tego wieczoru w kościele, z wizją Cataliny zapoznali się również  goście z Mielca, Starego Sącza, Szczawnicy. Obecny był także prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Tarnowie pan Robert Rybak.

Podobną okazję mieli całkiem niedawno, bo 24 marca 2018 roku mieszkańcy Starych Żukowic koło Lisiej Góry. Rekolekcje wielkopostne z naukami dla dzieci, młodzieży, małżeństw, chorych oraz ogólnymi  dla wszystkich głosił tutaj, w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny, nasz proboszcz, Asystent Dekanalny Akcji Katolickiej ks. Wojciech Werner. Misterium zakończyło czterodniowe przygotowania duchowe mieszkańców Żukowic do Wielkiego Tygodnia.

Dorośli, dzieci i młodzież licznie zebrani w wypełnionym po brzegi żukowickim kościele bardzo mocno przeżyli spektakl,  czemu dali wyraz gorącymi brawami. Z wyrażanych później opinii i podziękowań wynika, że zarówno misterium jak i całe rekolekcje zapadły im głęboko w serca i były dla nich żywym świadectwem wiary.

GRUPA 25+ już kilkanaście razy w ciągu trzech  lat dzieliła się świadectwem Cataliny Rivas, współcześnie żyjącej boliwijskiej mistyczki z miasta Cochabamba, wystawiając „Tajemnicę Eucharystii” w wielu parafiach:  od katedralnej i Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie począwszy, poprzez  parafię Karoliny Kózki w Rzeszowie, jak również w Lubeni na Podkarpaciu czy u Matki Bożej w Gosprzydowej oraz w samym Brzesku i pobliskich Jadownikach. Za każdym razem zarówno liderce jak i aktorom i opiekunowi duchowemu grupy przyświeca ten sam, ewangelizacyjny cel.

Małgorzata Toboła

.Brzesko 8.04.2018 Fot.ks. Wojciech Werner

.Stare Żukowice 24.03.2018 Fot.Dariusz Toroń

.

Komentowanie jest wyłączone