„POLSKA jest WOLNA to jest moja matka ta ziemia”

W sobotę 26 maja 2018 roku w Jasionce koło Rzeszowa odbyła się konferencja w stulecie Odzyskania Niepodległości, zorganizowana pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorami konferencji byli: Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Civitas Christiana oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat Honorowy objął J.E. Bp Jan Wątroba. Hasłem konferencji były słowa; „POLSKA jest WOLNA to jest moja matka ta ziemia”.  Na tę konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele Akcji Katolickiej z diecezji krakowskiej, tarnowskiej i archidiecezji przemyskiej. Diecezję Tarnowską reprezentowali Asystent Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej Ks. dr Jan Bartoszek oraz prezes DIAK Robert Rybak. Ponadto w konferencji wzięli udział Marszałek Wojewódzka Podkarpackiego, który jest członkiem Akcji Katolickiej Władysław Ortyl, Pani Ewa Leniart wojewoda Podkarpacki, a także biskupi z diecezji Rzeszowskiej. Wśród organizatorów znalazła się Pani Halina Szydełko była prezes Krajowa Akcji Katolickiej, która reprezentowała posłów.

Konferencję rozpoczęły okolicznościowe przemówienia. Następnie zaproszeni prelegenci wygłosili referaty na następujące tematy;

1. Rola Kościoła Katolickiego w tworzeniu duchowości Niepodległej – ks. prof. dr hab. Paweł Bartkiewicz TChr z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
  2. Zmagania Polaków XIX w. motywowane wiarą w walce o Niepodległość – prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  3. Rozwijanie patriotyzmu poprzez kształtowanie szacunku do historii narodowej i tych którzy poświęcali własne życie walcząc o niepodległość Rzeczpospolitej – dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Wiceprezes IPN.
  4. Rola języka polskiego w procesie odzyskania Niepodległości – prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Święty Jan Paweł II pisał; „Wolność jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka jest też wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dawniejszych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązywać się z tego obowiązku gdy chodziło o obronę ojczyzny jako naczelnego dobra. Nie oznacza to, że w niektórych okresach nie można było dostrzec osłabienia tej gotowości do ofiary, jakiej wymagało wprowadzanie w życie wartości i ideałów związanej z pojęciem Ojczyzny”.

Robert Rybak