ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA W RODZINIE

Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się jedną z inspiracji zorganizowania w Nieczajnej w niedzielę, 10 czerwca, parafiady. Festyn przyjął nazwę „Święto dziękczynienia w rodzinie”. Już sam wystrój sceny w postaci biało-czerwonych balonów i serpentyn nawiązywał  do patriotycznych przesłanek tego dnia. Miejscem spotkania rodzin z Nieczajnej i okolic stał się w godzinach 15.00 – ok. 21.00 przykościelny parking. Pomysł przygotowania parafiady zrodził się u państwa Doroty i Andrzeja Pikul, właścicieli firmy „D’aacord”. Z ochotą przyłączyli się do nich inni: ks. proboszcz Stanisław Bieleń, Grupa Modlitewna, Rada Parafialna, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna, Koło Gospodyń Wiejskich z Nieczajny Dolnej, Ochotnicza Straż Pożarna, przedszkole i szkoła podstawowa. Dzięki ich wysiłkowi zorganizowana została świetna impreza, pozwalająca rodzinnie spędzić niedzielne popołudnie. Organizatorzy pozyskali do swego pomysłu również sponsorów – imponująca lista zawiera 53 nazwy firm i osób prywatnych! W sumie parafiada była dziełem całej nieczajniańskiej wspólnoty.

Członkowie POAK zajęli się pozyskiwaniem sponsorów, wystrojem sceny, rozprowadzaniem „szczęśliwych cegiełek” i pomocą w sprzątaniu po imprezie.

Spotkanie rozpoczął ks. proboszcz podkreślając, że parafianie nie czekają z założonym rękami, ale sami wychodzą z inicjatywami różnych działań dla dobra całej wspólnoty. Potem mikrofon powędrował do prowadzącego parafiadę rodaka, o. Tomasz Zielińskiego (redemptorysty). Na scenie zaczęło się dużo dziać: piosenki religijne w wykonaniu specjalnie utworzonego zespołu (wszystkie dziewczyny w białych sukienkach) oraz scholi parafialnej przeplatały się z występami przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej (inscenizacje, recytacje wierszy, tańce, skecze), pokazami tańca towarzyskiego, konkursami z nagrodami dla rodzin (biblijny) i dla młodzieży (rozpoznawanie wizerunków Matki Bożej). Tłumy uczestników ustawiały się do stoiska ze „Szczęśliwą cegiełką”, z możliwością wygrania ciekawych nagród. Panie ze stowarzyszenia kobiet i koła gospodyń rozprowadzały smakowite ciasta. Strażacy, na co dzień walczący z ogniem,  tym razem otrzymali zadania pieczenia kiełbasek i zadbania o porządek i bezpieczeństwo. Na dzieci czekały: dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, stoiska z zabawkami, animatorzy animujący różne zabawy i konkursy, wóz strażacki i radiowóz policyjny, wielkie „pluszaki” zachęcające do zabawy, lody i inne atrakcje. Dobrze bawiących się mieszkańców gminy odwiedzili burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski wraz z zastępcą Stanisławem Ryczkiem. Na zakończenie festynu wypuszczono do nieba sto balonów, każdy z jakąś dobrą intencją.

Uzyskane z charytatywnej parafiady fundusze zostały przekazane za pośrednictwem parafialnego Caritas na potrzeby rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci z parafii.

Sekretarz POAK Irena Klich