Stary Sącz – Diecezjalne Święto Rodzin. Akcja Katolicka w akcji

Promowanie Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

17 czerwca 2018 r. przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu odbyło się Diecezjalne Święto Rodzin. Wzięli w nim udział wierni z całej diecezji tarnowskiej, a wśród nich przedstawiciele Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, który wygłosił też Słowo Boże.

W homilii biskup powiedział: „Każda chrześcijańska rodzina, żyjąca pięknem swojego powołania, ma ogromną siłę oddziaływania na współczesny świat, a także jego przemiany. Im bardziej instytucja rodziny i małżeństwa jest atakowana czy niszczona, tym bardziej jest nam potrzebna siła tej wiary i nadziei, która mówi, że nawet małe ziarno, jeśli jest zdrowe, to kryje w sobie wielki potencjał życia i odnowy. Zdrowa rodzina przetrwa wszystko, różne ideologie i cywilizacje”.

Pasterz diecezji nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślił ważną rolę rodziny w dziejach naszej Ojczyzny. „Kiedy nie było państwa polskiego, to Polska była we wspólnocie Kościoła w polskich rodzinach i w sercach Polaków. Tam byliśmy wolni. To był fundament polskości, którego nie zdołała skruszyć nawałnica zaborców. W rodzinach opowiadano historię Polski, uczono i przekazywano wartości religijne i narodowe. To dzięki polskim rodzinom Polska odrodziła się po latach” – przypomniał.

Bp Jeż powiedział zgromadzonym, że pierwszy rok trwającego V Synodu poświęcony jest rodzinie. Podczas Synodu mają zostać wypracowane jak najbardziej adekwatne do współczesnych wyzwań sposoby towarzyszenia narzeczonym, małżonkom i rodzinom.

„Niech wspiera nas orędownictwo Matki Najświętszej Królowej Rodzin, św. Kingi i św. Jana Pawła II, Papieża Rodziny, który jest tutaj z nami” – zakończył.

Po Mszy św. odbył się Festyn Rodzinny, na którym Członkowie Akcji Katolickiej promowali Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II oraz rozprowadzali album Ziemia Świętych i Błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej.

Anna Jakubowska – sekretarz DIAK