„Rodzina małą Ojczyzną „- Kultywowanie tradycji patriotyczno-historycznych w Ostrowie

IV Festyn Rodzinny

W tym roku Festyn Rodzinny organizowany już po raz czwarty przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Ostrowie, miał nie co inny charakter. Oprócz  POAK w Ostrowie organizatorami byli: Wójt Gminy Ostrów oraz Dyrektor GCKiS w Ostrowie z siedzibą w Kamionce.  Hasło tegorocznego Festynu brzmiało „ Rodzina małą Ojczyzną”.

Foto. Mateusz Surman gmina Ostrów

Celem naszej wspólnej inicjatywy było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz  wyakcentowanie  „dobra” rodziny  i przypomnienie wszystkim, że właśnie w tej najmniejszej komórce społecznej uczymy się wszystkich cennych wartości, również historii naszego narodu oraz miłości do ojczyzny.

Festyn rozpoczął się o godz. 15.00 wspólną modlitwą oraz występem Dziewczęcej Służby Maryjnej, która wspólnie  z Marceliną Bełzo i ks. proboszczem zaśpiewała kilka kanonów o Duchu Św. Atrakcją było  wypuszczenie  gołębi jako symbolu Ducha Św.  Dzięki naszym drogim  konferansjerom  Anecie Cieśla oraz Marcinowi  Nawała, uczestnicy byli na bieżąco informowani o kolejności występów oraz atrakcjach, które zostały przygotowane dla nich.  W programie każdy znalazł coś dla siebie zarówno pasjonaci historii i militariów, jak  i rodziny z dziećmi.  Na scenie wystąpiły  dzieci  z I klasy Szkoły Podstawowej w Ostrowie przedstawiając  „Czerwonego Kapturka”, natomiast II i III klasa zaprezentowała się w pięknych krakowskich strojach tańcząc i śpiewając. Podziwiać mogliśmy również występ Zespołu Tanecznego Wrzos. Występy przeplatały  piosenki patriotyczne w wykonaniu Marceliny Bełzo.”

W wydzielonej części stadionu Pan Andrzej Budzik prowadził konkurs łuczniczy, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.  Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2051 z Sędziszowa Młp. mieli swoje stoisko informacyjne a chętni mogli popróbować swoich sił na strzelnicy ASG. Ok. godz. 17.00 widownia w napięciu czekała na pokaz dynamiczny  w Ich wykonaniu. Wszyscy mogli podziwiać również  musztrę paradną Orląt i Strzelców z Kamionki pod opieką ks. Bogdana Tęczy.

Powiatowa Komenda  Policji w Ropczycach  przygotowała pokaz policyjnego sprzętu m.in.: motocykla, radiowozu oraz umundurowania. Dorośli uczestnicy festynu mogli także spróbować swoich sił w alkogoglach.

Najmłodsi chętnie fotografowali się z Pingwinem i Myszką Miki, które również przybyły na niedzielne występy.

Ok. godz. 19.00 Pan Wójt Grzegorz Ożóg powitał wszystkich zebranych, osobom zaangażowanym  podziękował  i zapowiedział gwiazdę wieczoru, Tadka Polkowskiego występujący jako Tadek Firma Solo.  Wszyscy mogli posłuchać znanego rapera i wsłuchać się w patriotyczne słowa Jego piosenek.

W czasie trwania Festynu organizatorzy zapewnili wiele, bezpłatnych atrakcji. Było stoisko z malowaniem twarzy, dzieci mogły korzystać z dmuchanych zjeżdżalni lub  z piłek bumper ball, wybrać się na przejażdżkę samochodem wojskowym BRDM lub wozem strażackim. Można było posilić się swojskimi przysmakami  a ok. 18.00 był wydawany przepyszny bigos. Cukrownia Ropczyce jak co roku sponsorowała watę cukrową i dodatkowo różnego rodzaju nagrody.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nasz Festyn został ubogacony poprzez wystawę, konkursy i gry edukacyjne z IPN. Wszyscy mogli zobaczyć wystawę „Ojcowie Niepodległości” prezentowaną przez Instytut Pamięci Narodowej z Rzeszowa. Każdy oglądający wystawę mógł spróbować swoich sił w specjalnym quizie poświęconym najważniejszym postaciom 100-lecia niepodległości. pt. „ Ojcowie Niepodległości”.  Za poprawne odpowiedzi,  można było wygrać nagrody z wizerunkami  naszych dziejowych bohaterów.  Nad całością czuwał dr Jacek Magdoń specjalista IPN Rzeszów. Dzięki  grom planszowym z IPN, chętni mogli obronić Lwów przed bolszewikami.

W budynku   oprócz wystawy IPN była przygotowana strefa kibica. Każdy pasjonat sportu mógł śledzić rozgrywkę meczu między Polską a Kolumbią.  Ok. godz. 21.00 wszyscy zgromadziliśmy się wspólnie na Apelu Jasnogórskim, przygotowanym przez młodzież z naszej parafii pod kierownictwem ks. Józefa Makowskiego.

Ochłodzenie i deszczowa pogoda nie przeszkodziła wspólnej zabawie,  należy zaznaczyć, że dla naszego Ostrowa pogodowa aura była  i tak była łaskawa.  Uczestnicy korzystali do woli z bezpłatnych atrakcji. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować naszym drogim sponsorom, dzięki którym zapewniono wiele bezpłatnych atrakcji i nagród. Natomiast wszystkim panom za pracę w niedzielę rano na stadionie.

Mamy nadzieję, że Festyn „Rodzina małą Ojczyzną ” był okazją nie tylko do ukazania jak w aktywny sposób można spędzić czas z rodziną ale również przyczynił się do kultywowania tradycji patriotyczno-historycznych, promocji Sił Zbrojnych RP i zwiększania świadomości postaw patriotycznych w naszym społeczeństwie.

Alina Gryboś

Zdjęcia na stronie Gościa Niedzielnego i Gminy Ostrów.