W PIELGRZYMCE DZIĘKCZYNNEJ ZA ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W tegoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pięknie wpisała się 3-dniowa pielgrzymka trasą Warszawa–Niepokalanów-Toruń, w którą wyruszyli członkowie Akcji Katolickiej z Powiśla Dąbrowskiego w dniach 28–30 czerwca. Jej organizatorem był p. Andrzej Łoboda, prezes Rady Dekanalnej Akcji Katolickiej dekanatu Dąbrowa Tarnowska. Autokarową wspólnotę tworzyli nie tylko członkowie i sympatycy stowarzyszenia, ale i osoby niezaangażowane, które do podróży zachęcił program zwiedzania. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował ks. Józef Włodarczyk ze Smęgorzowa. Pielgrzymowanie przebiegało w duchu dziękczynienia za odzyskanie przez Polskę niepodległości, w jej setną rocznicę, i za wszystkich poległych w walce o jej niepodległość.

Pierwszy dzień pobytu w stolicy obfitował w doznania religijne i patriotyczne. Sprawiły to zwiedzanie i modlitwy w dwóch ważnych dla Polaków kościołach: Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. W Świątyni Opatrzności w Panteonie Wielkich Polaków delegacja złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów jako hołd tym wszystkim, którzy położyli duże zasługi dla naszej Ojczyzny. Z kolei przy grobie ks. Popiełuszki pielgrzymi zapalili znicz, a później zwiedzili Muzeum Ks. Jerzego.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie zauroczyło pielgrzymów w drugim dniu pobytu. W ofercie sanktuarium znalazły się: Msza św., zwiedzanie bazyliki, kaplicy św. Maksymiliana, muzeum tego świętego i muzeum Jana Pawła II oraz misterium Męki Pańskiej. Symboliczny znicz pielgrzymów zapłonął przed pomnikiem świętego, który dobrowolnie oddał swoje życie za drugiego człowieka w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Mocną dawką patriotyzmu było oglądanie Panoramy Tysiąclecia. Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt, tworząc atrakcyjną całość.

Zwieńczeniem wyjazdu był Toruń. Najwięcej czasu poświęcono sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Ta świątynia – wotum wdzięczności za Papieża Polaka na każdym kroku zachwyca artystyczną wizją, kunsztem wykonania, nasyceniem polskością i dumą z historii Polski. W programie zwiedzania Torunia znalazły się oczywiście miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem i toruńska starówka.

Ogromnym przeżyciem była sobotnia wizyta w Radiu Maryja. Dodatkowo 6-osobowa delegacja, reprezentująca parafie: Dąbrowa Tarnowska, Nieczajna, Smęgorzów, Zalipie i Żelazówka,  miała zaszczyt modlić się na antenie rozgłośni południową modlitwą różańcową wraz z o. Benedyktem i dzwoniącymi słuchaczami. Dąbrowscy pielgrzymi pozdrowili nie tylko swoich bliskich, ale szczególnie Akcję Katolicką całej diecezji tarnowskiej.

Bardzo znamienne, świadczące o zatroskaniu o losy naszej Ojczyzny, były intencje Mszy Świętych sprawowanych w poszczególnych świątyniach: za wszystkich walczących i poległych za wolność i niepodległość Polski (Warszawa); w intencji poległych i uwięzionych w obozach koncentracyjnych (Niepokalanów); w intencji sprawujących władzę w naszej Ojczyźnie, aby dbali o dobro obywateli z poszanowaniem wartości chrześcijańskich i rodzinnych, w duchu odpowiedzialności za dalsze jej losy (Toruń).

Wspaniała atmosfera pielgrzymki, serdeczność współpielgrzymów, perfekcyjne przygotowanie wyjazdu to każdorazowe pozytywy podróży Akcji Katolickiej dekanatu dąbrowskiego. Nie inaczej było podczas tych trzech dni dziękczynienia Bogu za życie w wolnej Polsce.

Irena Klich
Sekretarz POAK Nieczajna