„Orszak Trzech Króli” w Parafii Św. Antoniego w Gołkowicach

6 stycznia w godzinach południowych „ORSZAK TRZECH KRÓLI” wyruszył  w Polsce już 11 raz, a  poza jej granicami w 13 państwach, by opowiedzieć historię sprzed dwóch tysięcy lat. W Dniu Święta Objawienia Pańskiego  nasza Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach dołączyła do „Orszaku” po raz drugi. Ci, którzy go tworzyli, połączyli się aby podążyć za Trzema Królami, by złożyć pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

Jednak to nie Królowie wyruszyli pierwsi w podróż, wcześniej w drodze była Święta Rodzina. Z nakazu Cezara Augusta, Józef wraz z Maryją, która była brzemienną,  wyruszyli na wędrówkę do Judei, aby dać się spisać w rodzinnym mieście Rodu Dawida w Betlejem, z którego pochodził Józef  i odnaleźli swe miejsce w betlejemskiej stajence.

W tym roku „Orszak Trzech Króli” przeszedł pod hasłem: ODNOWI OBLICZE ZIEMI. Słowa te nawiązują do nauczania Jana Pawła II, kiedy to w czerwcu 1979 roku podczas homilii w Warszawie na Placu Zwycięstwa wypowiedział prorocze słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”; to 40 – sta rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

W naszej Parafii  „Orszak Trzech Króli” wyruszył od Kaplicy Św. Franciszka w Skrudzinie, a rozpoczął się sceną plenerową „Wizyta Trzech Króli u Heroda”.

„Orszak” prowadziła gwiazda betlejemska, anioły – dzieci, pastuszkowie, ”Kolędnicy Misyjni”. Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar wyruszyli w barwnych królewskich strojach, a z nimi wierni z naszej i nie tylko naszej parafii. Ze śpiewem „Mędrcy świata monarchowie” i innymi kolędami, z radością w sercu i pokojem przemierzaliśmy drogę dwukilometrową w stronę kościoła parafialnego w Gołkowicach. Kolejna scena odbyła się w budującym się kościele naszej parafii – był to „Pokłon Trzech Króli” z darami dla nowo narodzonego Jezusa i ofiarowanie złota, kadzidła i mirry. Pokłon złożyli również wszyscy wierni biorący udział w „Orszaku…”, przybyli aby oddać cześć i wyrazić swoją miłość  nowo narodzonemu Królowi w obecności Świętej Rodziny. „Orszak Trzech Króli” zakończyła  Msza Święta, w której udział wzięli uczestnicy  wielobarwnego kolorowego pochodu w strojach staropolskich, regionalnych, oraz liczni wierni z parafii i nie tylko.

/W scenariuszu „Orszaku Trzech Króli” wykorzystano słowa z Ewangelii św. Mateusza dotyczące Narodzin Jezusa/

„Orszak Trzech Króli” zorganizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gołkowicach, przy współpracy z ks. Proboszczem Kazimierzem Koszykiem – Asystentem POAK w Gołkowicach.

Jadwiga Gomółka
POAK Gołkowice

.

.

 

Komentowanie jest wyłączone