SPOTKANIE OPŁATKOWE DEKANATU DĄBROWA TARNOWSKA

Leć, kolędo, do ludzi,
By w nich radość obudzić,
Bo narodził się Jezus nasz…

            Członkowie Akcji Katolickiej dekanatu dąbrowskiego przeżywali radość z narodzin Dzieciątka Jezus, goszcząc w tym roku w niedzielę, 13 stycznia, na spotkaniu opłatkowym w parafii Nieczajna. Towarzyszyli im kapłani – asystenci parafialnych oddziałów: ks. Bogdan Więcek – Smęgorzów i ponadto asystent dekanalny, ks. Stanisław Nakielski – Zalipie i ks. Stanisław Bieleń – Nieczajna. Jako gospodarze cieszyliśmy się obecnością gości z parafii: Dąbrowa Tarnowska, Smęgorzów, Żelazówka, Zalipie, Dąbrówki Breńskie i Radgoszcz.

            Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia z homilią asystenta dekanalnego i oprawą liturgiczną z udziałem członków Akcji – gospodarzy. W modlitwie wiernych przywołano pamięć pierwszego asystenta dekanalnego Ks. prałata Jana Pietryki i zmarłych członków Akcji.

            Dalsza część przebiegała w nowej sali bankietowej „Biała Róża” z pięknym wystrojem wnętrza. Po powitaniu zebranych przez prezes oddziału Barbarę Białkowską nadszedł czas jasełkowych wzruszeń, ukazanych w przedstawieniu „Leć, kolędo, do ludzi…”, przygotowanych przez dzieci i młodzież szkolną pod kierunkiem nauczycieli: Ireny Klich, Bernadety Pabian i Waldemara Szloska. A potem był czas serdecznych życzeń, dzielenia się opłatkiem, smacznego posiłku, śpiewania kolęd i pastorałek ze specjalnie przygotowanego śpiewnika oraz ciepłych, przyjacielskich rozmów z dzieleniem się doświadczeniami z działalności w poszczególnych oddziałach.

            Spotkanie było doskonałą okazją do złożenia podziękowań poszczególnym oddziałom za 20 lat zaangażowanej pracy dla chwały Bożej i dobra ludzi w parafii, dekanacie, diecezji i Kościele. Uczynił to prezes Rady Dekanalnej Andrzej Łoboda, kierując słowa życzeń i przekazując na ręce prezesów okolicznościowe pismo: 

            Czas Bożego Narodzenia to czas radosnego spotkania się z Bogiem w tajemnicy narodzenia Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela. Witając nowo rozpoczynający się rok, składamy sobie wzajemnie wiele życzeń na kolejne jego dni, tygodnie i miesiące, snując plany i marzenia. W dniu dzisiejszym cała nasza wspólnota Stowarzyszenia Akcji Katolickiej Dekanatu Dąbrowa Tarnowska zgromadziła się na dekanalnym spotkaniu opłatkowym w parafii Nieczajna.

            Przyjmijcie więc Czcigodni Księża, Panie i Panowie Prezesi, Drodzy Członkowie Akcji Katolickiej moje płynące ze szczerego serca życzenia. Niech Chrystus narodzony w Betlejem obdarowuje Was swoją łaską, pokojem, potrzebnymi siłami do realizacji wielu zadań  i zamierzeń. Matka Najświętsza niech wyprasza pełnię darów Nieba, otacza opieką, zdrowiem i szczęśliwymi dniami w obecnym 2019 roku.

            Poza nami już rok 2018, w którym we wspólnym działaniu dane nam było zrealizować wiele zadań z programu nakreślonego przez Zarząd Krajowy Instytutu Akcji Katolickiej, a także władze diecezjalne naszego stowarzyszenia w Tarnowie. Minęło również 20 lat od powołania i rozpoczęcia działalności Rady Dekanalnej Akcji Katolickiej Dekanatu Dąbrowa Tarnowska.

            Jej pierwszym Asystentem Dekanalnym został Ś.P. Ks. Prałat Jan Pietryka, który 20 grudnia odszedł do domu Ojca, a Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w Luszowicach. Pozostawiamy Jego Osobę w naszej wdzięcznej pamięci i modlitwach, jak i wielu Kapłanów będących asystentami oddziałów parafialnych.

            Słowa wdzięczności i podziękowania pragnę wyrazić i skierować do wszystkich Kapłanów i Was, Członkowie poszczególnych Oddziałów wraz z Prezesami. Dziękuję za całokształt pracy i wszelkie okazywane dobro w tak wymownym okresie wspólnej współpracy dla dobra Kościoła katolickiego, w szerzeniu jego dobrego imienia i nauki, pogłębiania wiary katolickiej w swoich parafiach, dekanacie, diecezji, ale i naszej wspólnej Ojczyźnie, jaka jest Niepodległa Polska, która nie tak dawno, bo zaledwie dwa miesiące temu obchodziła 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości.

            Jako prezes Rady Dekanalnej, któremu przez tak długi okres dane było za przyczyną, z darem i łaską Ducha Świętego, przewodniczyć i realizować nakreślone zadania, chcę podziękować dobremu i miłosiernemu Bogu, że dał mi siły, zdrowie, natchnienie i wiarę, abym mógł swoją pracę wykonywać należycie, dla dobra Boga, Kościoła i ludzi.

            Życzę „Szczęść Boże” wszystkim w Nowym 2019 Roku.
„Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie”

            Naszym dekanalnym zwyczajem opłatkowym jest obdarowanie się symboliczną pamiątką. U nas był to pocztówkowy wizerunek Matki Bożej Bolesnej z głównego ołtarza naszej świątyni, oraz różaniec – koronka do Siedmiu Boleści NMP (wezwanie naszej parafii).

            Ciepło, serdeczność, atmosfera dobra i życzliwości – tego doświadczyliśmy wzajemnie od siebie. I z takim „naładowanym akumulatorem” wchodzimy w Nowy 2019 Rok.

                                                                                              Irena Klich
                                                                                  sekretarz POAK Nieczajna

.

.

           

           

Komentowanie jest wyłączone